Trendy i ceny na rynku kolekcjonerskim 2013 r

Warto zerkać na rynki aukcyjne za naszymi granicami, dzięki temu możemy się dowiedzieć jakie obecnie trendy panują w świecie kolekcjonerskim. Jak się okazuje, na naszym rodzimym podwórku możemy zaobserwować podobne tendencje zarówno w odniesieniu do preferencji kupujących jak i cen! Poniżej przytaczamy raport firmy Knight Frank za poprzedni 2013 r. Podsumowano w nim w formie indeksu 9 rynków kolekcjonerskich, w tym sztuki, klasycznych samochodów, zegarków czy znaczków. Po raz kolejny ceny przedmiotów kolekcjonerskich wzrosły aż o 8% w stosunku do 2012 r., a w okresie ostatnich 10 lat Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII) wzrósł aż o179 %. Jest to wynik lepszy niż osiągnęła np. brytyjska giełda. Ogólnie rzecz biorąc, najwięcej można było zyskać kupując klasyczne samochody, znaczki i monety, a stracić  na inwestycjach w meble. Analogiczną sytuację można zauważyć na polskim rynku, za wyjątkiem znaczków, których ceny na świecie windują głównie Azjaci.

Knight Frank Luxury Investment Index 2013 (KFLII)

Rynek kolekcjonerski 12-miesięcy 5-lat 10-lat
Meble -2% -16% -19%
Chińska ceramika 3% 45% 77%
Zegarki 4% 32% 82%
Biżuteria 3% 49% 156%
Wino 3% 5% 176%
Sztuka -3% 2% 193%
Monety 10% 91% 227%
Znaczki 5% 50% 250%
Samochody 28% 121% 456%
Indeks zbiorczy- KFLLI 8% 38% 179%

Czy warto zatem inwestować w przedmioty kolekcjonerskie?  Zawirowania na rynkach światowych, wirtualizacja giełd i ich podatność na spekulacje międzynarodowego kapitału sprawiają, że wielu ludzi szuka bardziej stabilnych inwestycji. Altermatywą dla nich może stać się rynek kolekcjonerski. Nabywając łatwą do przechowywania i transportowania kolekcję znaczków czy monet wchodzimy w posiadanie realnej wartości. Nie ma tu mowy o żadnym wirtualnym zapisie na naszym rachunku. W rękach mamy realny przedmiot i coraz więcej inwestorów docenia tego typu aktywa. Kupiona przez nas fotografia czy moneta nie zmieni w ciągu dnia dramatycznie swojej ceny. Budząc się rano nie będziemy zaskoczeni, że wartość naszych przedmiotów wyparowała przez noc, tak jak zdarza się to w przypadku akcji.

 Silver dollars of 1794-1795 were illegal - Numismatic NewsNumismatic News

Amerykańska srebrna dolarówka z 1794 r. sprzedana za 10 mln dol.na aukcji w Nowym Jorku, stała się najdroższą monetą w historii.(źródło:https://www.numismaticnews.net/article/silver-dollars-of-1794-1795-were-illegal)

Raport Knight Frank pokazuje, że warto zbierać i inwestować w przedmioty kolekcjonerskie. Wysokiej klasy obiekty dały zarobić przez ostatnie 10 lat ok 17,9% rocznie, co jest bardzo dobrym wynikiem. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tutaj  o najlepszych, bądź rzadkich okazach dostępnych na rynku. I to jest klucz do osiągnięcia sukcesu finansowego w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *