Faruk I król kolekcjonerów

     Historia opisana tu jest stara jak świat i nic się w tym temacie do dziś nie zmieniło. Każda władza bez kontroli społecznej ulega deprawacji. Jednak warto opisać w skrócie historię despoty, ale i zarazem sławnego kolekcjonera i ówczesnego króla Egiptu – Faruka I.  Panie i Panowie zapraszam do Egiptu pierwszej połowy XX w.

 

Monety egipskie z podobizną Faruka I  z 1937 r. 20 Piastrów 1937, 10 Piastrów, 5 Piastrów, 2 Piastry.

Źródło: http://www.coinarchives.com/02d63ddcc9dc1b589c7ab03cc74d6d90/img/spink/13015/image00253.jpg.

 

Faruk urodził się 11 lutego 1920 r. w pałacu królewskim w Kairze. Jako książę korony otrzymał gruntowne wykształcenie. W październiku 1935 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii, aby kontynuować edukację w prestiżowej Królewskiej Akademii Wojskowej.

 

Źródło: Wikipedia.

Król Nilu 

Przedwczesna śmierć ojca umożliwiła Farukowi powrót do kraju. Przejął on panowanie po swoim ojcu, jednak ze względu na niepełnoletność, miał 16 lat, musiał poczekać z objęciem tronu. Oficjalnie koronowano go na nowego króla Egiptu w 1937 r. Świeżo namaszczony na króla Faruk był nadzieją swojego dumnego ludu. Był świetnie wyglądającym i zapowiadającym się władcą. Zaledwie 10 lat później nikt już nie miał złudzeń co do władcy, który opętany był żądzą luksusu, seksu oraz hazardu. Miał również manię posiadania, która jednak zapewniła mu miejsce w historii kolekcjonerstwa, szczególnie numizmatyki.

 

 Egipskie piastry z podobizną Faruka I. Źródło: WCN.

 

Młody król, mimo że przebywał na zachodzie nie zamierzał wprowadzać żadnych większych zmian w swoim kraju. Podobnie jak jego ojciec, Faruk I odrzucał ustrój demokratyczny. Miał w planach  przeprowadzenie kilku reform mających poprawić dolę egipskich rolników, jednak nigdy ich nie wprowadził. W tym czasie większość obywateli jego kraju żyła w ogromnej biedzie, a ich los niewiele się różnił od losu pra-pra-dziadów, którzy budowali piramidy.

 

Źródło: Ebay.

Z powodu nieudolnych i nepotycznych rządów oraz osobistego bogacenia się kosztem narodu, początkowo popularny król, szybko stracił poparcie ludności. Dodatkowo jego niewłaściwe decyzje polityczno-gospodarcze pogłębiły kryzys ekonomiczny. Faruk I okazał się władcą leniwym i próżnym. Szybko wyszło na jaw, że bardziej niż reformy interesują go hazard, zakupy w Europie i kobiety. Od wystawnego stylu życia przybywało mu kolejnych kilogramów, a imię króla zaczęto kojarzyć głównie z egzotycznymi tancerkami i przelotnymi romansami.

 

Znaczki z podobizną króla. Źródło: Ebay.

 

Podczas II wojny światowej Faruk I sympatyzował z państwami Osi. Przez cały okres konfliktu w królewskim pałacu w Kairze przebywali włoscy dyplomaci, na których internowanie Faruk nie wyrażał zgody. W tym czasie wojska brytyjskie zajęły cały kraj, co budziło niechęć króla i społeczeństwa. Egipt formalnie przystąpił do wojny pod naciskiem Aliantów dopiero w 1945 r., gdy walki w Afryce Północnej zostały już dawno zakończone. Po wojnie Brytyjczycy ponownie wycofali większość swoich wojsk z Egiptu.

Aby dowiedzieć się jak skończył Faruk zapoznaj się z drugą częścią tej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *