Faruk król kolekcjonerów cz. 2

W poprzedniej części poznaliście Faruka I. W dalszej części opiszę jego upadek i utratę skrzętnie gromadzonego bogactwa.

Początek końca

 

Królewska para. Źródło: Wikipedia.

 

           W latach 1948-1949  wojska egipskie wzięły udział w I wojnie izraelsko-arabskiej, w wyniku której państwa arabskie zostały pokonane. Duże straty poniesione podczas tej wojny oraz utrata prestiżu dworu królewskiego były przyczyną wzrostu niezadowolenia społecznego.

 

 

500 Piastrów egipskich. Ta piękna złota moneta została wybita z okazji królewskiego ślubu. Źródło: http://www.coinarchives.com.

 

Rządy Faruka skończyły się w lipcu 1952 r. zamachem stanu. Ruch Wolnych Oficerów, na którego czele stanęli Muhammad Nadżib i Gamal Abdel Nasser zmusił Faruka do abdykacji na rzecz swojego syna (miał zaledwie pół roku). Małoletniego króla reprezentowała przez pewien czas Rada Regencyjna, jednak dni monarchii egipskiej były już policzone. Wojskowi, którzy przejęli władzę, byli na tyle dobroduszni, że zamiast procesu i więzienia pozwolili obalonemu władcy udać się za granicę. Wygnanie nie było specjalnie uciążliwe – królewska para opuściła Egipt na pokładzie swojego jachtu. W ich życiu niewiele się zmieniło. Udali się najpierw